دپارتمان مکانیک

 • PIPING & PDMS (پیشرفته)

  PDMS مخفف عبارت Plant Design Management System میباشد و محصول شرکت AVEVA  انگلستان میباشد.این نرم افزار یکی از کارآمدترین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی نفت و گاز و پتروشیمی میباشد که قابلیت طراحی ، مدلسازی و مدیریت سیستم را به طور همزمان به بهترین شکل داراست .نرم افزار های PDS و Autoplant  نیز وجود دارند که کاربردی مشابه PDMS را دارا هستند ولی PDMS دارای قدرت و انعطاف پذیری بیشتری میباشد .به عنوان یکی از نقاط مثبت آن میتوان به خروجی ها و ورودی های نرم افزار و همخوانی آنها با نرم افزارهای مهندسی و بانک اطلاعاتی بسیار قوی آن ( Database )اشاره کرد .همچنین میتوان به نرم افزار های کمکی برای گرفتن خروجی برای نرم افزار CEASAR II و تحلیل تنش سیستم پایپینگ اشاره کرد . • PIPING & PDMS (عمومی)

  در زمره کارآمدترین و با قابلیترین نرم افزارهای طراحی و مدلسازی صنایع نفت، گاز، پتروشیمی  ونیروگاه در دنیا است. از توانایی بالای این  نرم افزار میتوان ، مدل کردن تجهیزات و امکان طراحی هم زمان بخش های مهندسی را نام برد از دیگر قابلیت های این pdms   می توان به همخوانی ، ارسال و دریافت فایلها جهت هماهنگی با نرم افزارهای متداول و رایج علم مهندسی  اشاره کرد . بطوری که این نرم افزار قابلیت همخواني فایلهای مدلسازی شده در Microstation را داراست و با زبان Visual basic می­توان برای این نرم افزار را  برنامه نویسی کرد، این نرم افزارقابلیت خروجی انواع گزارشها با فرمت Excel , Word را دارد و همچنین مي توان نقشه­هاي خروجي را با فرمت PLT , DXF , DWG به اتوکد منتقل کرد.


 • caesar II

  نرم افزار Caesar II  امروزه از جایگاه مهمی در تحلیل تنش سیستم های لوله کشی صنعتی (Piping) برخوردار است.  این نرم افزار به عنوان محبوب ترین و پرنفوذترین نرم افزار در گروه نرم افزارهای المان محدود تحلیل پایپینگ به حساب می آید که در کنار تحلیل تنش پایپینگ قادر است نتایج را با توجه به استانداردی که کاربر انتخاب می نماید، بسنجد. آموختن این نرم افزار در کنار دانش پایپینگ نقش کلیدی و حساسی را در طراحی پایپینگ انواع کارخانه های فرایندی اعم از: پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی، تصفیه خانه و…. ایفا می نماید. در این نرم افزار آنالیزور ها می بایست اطلاعات لازم و کافی درباره اصول و تئوری آنالیز تنش کسب نمایند تا بتوانند از طریق نرم افزار Caesar نسبت به تهیه خروجی های مورد نظر اقدام نمایند و همچنین در مدلسازی اولیه خود قادر به مدلسازی لوله بامواد مختلف در سایز های مختلف می باشد.


 • CADWorx

  نرم افزار  CadWorx  یک نرم افزار کار آمد در طراحی سازه های مهندسی و تجزیه و تحلیل  لوله های مخازن است . این نرم افزار

    می تواند به ساخت تجهیزات فولادی و ساختمانی ، مخزن ها ،تاسیسات صنعتی و تجهیزات ساختمانی کمک موثری کند. این نرم افزار قادر هستند که اطلاعات خود را طراحی و ویرایش کنند و همچنین می توانند طراحی های انجام شده را با دیگران به اشتراک بگذارند. این نرم افزار که از ابزار های تخصصی استفاده میکند ویژگی تجزیه و تحلیل تنش لوله و طراحی و تجزیه و تحلیل مخازن ذخیره سازی نفت را دارد و مهندسان با استفاده از این نرم افزار می توانند مخازن تحت فشار ، پوسته ها و مبدل های لوله دیگ بخار را طراحی و تجزیه و تحلیل کنند.